Parkinson Araştırması - Klinik am Haussee » Anerkannte Parkinson- Özel Hastane

Klinik am Haussee

Hhp andulasyon terapi sisteminin etki ve hazım konusunda klinik uygulama gözlenmesi.

Araştırma aşağıda belirtilen kişiler tarafından yürütülmüştür

Araştırma objesi: hhp Terapi sistemi

Klinik uygulama gözlemi çerçevesinde Klinik am Haussee Feldberg’de andulasyon terapi sisteminin fizyo- ve sporterapisine ve diğer fiziksel uygulamalara ek olarak etkisi araştırılmıştır.

Toplam 54 ortopedik, nörolojik ve psikosomatik hastalıkları olan hastalar anketi doldurmuşlardır.

Ortopedi:

Omurga sendromu ağırlıklı Kalça omurga sendromu*, boyun omurga sendromu*, romatizma, politrauma, disk kayması vakası, kalça TEP*, Koksartroz*

Nöroloji:

Multiples Sklerose*, Morbus Parkinson*, diabetik nöropati

Psikosomatik:

Depresyon, korku, migren, tinitus*

Araştırılan hasta verilerin uzmanlık alanları ve diyagnozları


Ağrısız hastalar

24 erkek ve 30 kadında, ortalama yaş grubu 51,8, kaldıkları ortalama 4,3 hafta süre içinde tıbbi terapi sistemi 2-4 uygulama arası uygulanmıştır.

Hastalara uygulama öncesi ve sonrası ağrı-ve rahatsızlık derecesi sorulmuştur (görsel analog skala* 0-10) ve terapinin etkisi ve hazmedilmesi hakkında sorular sorulmuştur (0=çok kötü’den 10= çok iyi’ye kadar). 


Sonuçlar:

%81,5 hasta (54 den 44’ü) iyiden çok iyiye bir hazmedilme tespit etmiştir. Hhp andulasyon terapi sistemi uygulaması çerçevesinde hastaların bir kısmında orta dereceden yüksek dereceli ağrılarda (VAS*5-10) %61,1 (54 den 33) %27,8 (54 den 15) (VAS* 5-8) bir azalma olduğu kanıtlanmıştır.

Uygulama öncesi ağrısız veyada az ağrısı olan hastalar (VAS*0-2) %16,6 (54 den 9) uygulama sonrası ise %48,1 (54 den 26) oranına yükselmiştir. Ağrılar hastaların büyük kısmında daha az veyada ağrısız olan bir alana taşınabilmiştir.

Hastaların %68,5’i (54 den 37) terapi biçiminin etkisini iyi den çok iyi’ye bir skala üzerinde değerlendirmiştir (VAS*7-10).

www.klinik-am-haussee.de

Çalışma Genel Bakış: